Jak umykają zagraniczni przedsiębiorcy
Tymczasem polskie prawo nakłada na nich obowiązek rejestracji tak w Krajowym Rejestrze Sądowym, jak i dla potrzeb prawa podatkowego, jeśli mają status przedsiębiorcy i podatnika. Jednocześnie obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od tego, czy przedsiębiorca figuruje w stosownym rejestrze.
W świetle ustawOsoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numer NIP - stanowi art. 2 ustawy o NIP. Przepis ten obejmuje również przedsiębiorców zagranicznych, jeśli mają u nas status podatnika.
Podlegają także ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: usdg), gdy ich aktywność gospodarcza świadczy o pewnej stałości i częstotliwości występowania w obrocie gospodarczym. Tym samym podmioty zagraniczne, które w sposób ciągły i zorganizowany prowadzą w Polsce działalność, powinny uzyskać wpis do KRS.
Jeśli miałaby to być działalność w formie oddziału, to przedsiębiorca zagraniczny może ją rozpocząć dopiero po przedsiębiorców (art. 88 usdg). Warunek ten w pewnym sensie jest weryfikowany w trakcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta