Program komputerowy to nie utwór literacki
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Lecz ich postanowienia budzą wątpliwości.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez nierezydentów, między innymi z praw autorskich lub praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw - ustala się w wysokości 20 proc. tych przychodów. W myśl art. 1 ust. 2 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 2000 r. nr 80, poz. 904 ze zm.) przedmiotem prawa autorskiego są w szczególności utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).
Z uwzględnieniem umowyZatem gdy podmiot polski uiszcza na rzecz zagranicznego kontrahenta należności z praw autorskich, w tym również ze sprzedaży praw autorskich do programów komputerowych, to wówczas należy je traktować jako należności z praw autorskich, o których mowa w art. 21 ust. 1 updop. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta