Jak powstrzymać egzekucję
Jeśli adresat decyzji podatkowej nie zapłaci dobrowolnie, podatek może być ściągnięty przymusowo przez poborcę skarbowego. I to nawet gdy spór się jeszcze nie zakończył, bo wniesiono odwołanie lub skargę do sądu. Od 1 września zwiększy się liczba wyjątków od tej zasady. A to za sprawą wejścia w życie najnowszej nowelizacji ordynacji podatkowej z 30 czerwca 2005 r. (DzU nr 143, poz. 1199).
Reguła, że wniesienie odwołania od decyzji podatkowej nie wstrzymuje jej wykonania, czyli możliwości przymusowego ściągnięcia podatku przez poborcę skarbowego (komornika skarbowego), pozostaje bez zmian. Ale nowe przepisy przewidują od niej liczne wyjątki. Dotychczas wstrzymanie zależało (z jednym wyjątkiem) od uznania organu podatkowego. Mógł on wstrzymać wykonanie decyzji na wniosek podatnika, ale nie musiał. Teraz w niektórych wypadkach będzie ono obowiązkowe, a nawet automatyczne.
Interes publiczny lub interes stronyZ urzędu, czyli z własnej inicjatywy, lub na wniosek strony organ podatkowy musi wedle nowych przepisów wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji w całości lub w części w przypadkach wskazanych w art. 224 § 2 ordynacji, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta