Odliczenie pełne czy z ograniczeniem
Od 22 sierpnia przedsiębiorcy mogą odliczyć tylko 60 proc. kwoty VAT określonej na fakturze zakupu auta osobowego (lub innego, które ma dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony i nie spełnia warunków, by uznać je za dostawcze), nie więcej jednak niż 6000 zł. Podobne ograniczenie dotyczy zakupu części do takiego samochodu. Z 86 ust. 7a ustawy o VAT wynika, że przy nabyciu lub imporcie części składowych użytych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych (niepozwalających na pełne odliczenie VAT), które zostały zaliczone przez podatnika do środków trwałych, stosuje się odpowiednio zasadę, że można odliczyć tylko 60 proc. VAT naliczonego wynikającego z faktury zakupu, nie więcej w sumie niż 6 tys. zł.
Ten limit odliczenia VAT dotyczy wyłącznie części składowych i usług służących do wytworzenia samochodu. Zatem chcąc samodzielnie złożyć auto osobowe z kupionych części lub zlecić to innej firmie, przedsiębiorca nie ominie przepisów ustawy i nie odliczy 100 proc. podatku.
Część składowaAby zrozumieć, czego dotyczy ograniczenie, trzeba przede wszystkim ustalić, co kryje się pod pojęciem części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta