Zakupy w Unii i leasing finansowy
Czy odsetki od leasingu finansowego należy wykazać jako import usługi finansowej i udokumentować fakturą wewnętrzną? Leasingodawcą jest firma z Niemiec, a leasingobiorcą polski podatnik VAT.
Leasing finansowy, po spełnieniu określonych warunków, nie jest traktowany jako usługa, ale jak dostawa towarów podlegająca VAT, także gdy mamy do czynienia z transakcją transgraniczną. Leasing finansowy towarów z Niemiec jest więc WNT w Polsce (oczywiście przy spełnieniu wszelkich innych wymogów).
Podstawą opodatkowania będzie tu cała kwota należna, którą polski leasingobiorca zobowiązany jest zapłacić (czyli zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa), powiększona ewentualnie o dodatkowe opłaty i wydatki związane z leasingowanymi towarami (np. koszty transportu).
Obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstanie z chwilą wystawienia faktury przez niemieckiego leasingodawcę, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokona on dostawy towaru będącego przedmiotem leasingu. Część odsetkową płatności z tytułu leasingu finansowego towarów należy więc uwzględnić bezpośrednio w podstawie opodatkowania z tytułu WNT. Spółka nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta