Firma wynajmuje i ponosi koszty
Podstawowy stały koszt to amortyzacja. Wynajmowana nieruchomość jest bowiem środkiem trwałym u właściciela - zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) i art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop).
Moim zdaniem amortyzacji nie wyklucza wcześniejsze korzystanie z ulgi na wynajem (szerzej na ten temat w DF z 4 listopada 2004 r.). Organy podatkowe mają jednak inne zdanie (np. Ministerstwo Finansów w piśmie z 19 grudnia 2000 r., PB 5/IMD-0602-16-12036/00).
Wartość na różne sposobyNa początek ustalamy wartość początkową budynku lub lokalu - biorąc pod uwagę cenę nabycia, koszt wytworzenia bądź wartość rynkową.
Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (np. opłaty notarialne).
Jeżeli budynek został wybudowany we własnym zakresie przez przedsiębiorcę, wartość początkową będzie stanowił koszt jego wytworzenia. Koszt wytworzenia to wartość, w cenie nabycia, zużytych rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta