Uporządkować hierarchię powiązań między spółkami
Tej właśnie kwestii dotyczy art. 4 kodeksu spółek handlowych (wszystkie podawane przepisy pochodzą z k.s.h.), który został znowelizowany przy okazji uchwalenia 3 czerwca 2005 r. ustawy o szczególnych uprawnieniach skarbu państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. Ustawa ta, poza wprowadzeniem tzw. złotej akcji przysługującej skarbowi państwa, poszerzyła również art. 4 k.s.h., dodając § 3 - 5.
Co najmniej dwieW relacjach między dwoma (albo więcej) spółkami dojść może do powstania wzajemnego stosunku dominacji i zależności (swoistego nakładania się). Prowadzi to do tzw. dominacji krzyżowej ("podwójnej" lub "zwrotnej"). Przykład: gdy spółka A posiada większość głosów na zgromadzeniu wspólników spółki B, a spółka B jest uprawniona do powołania dwóch z trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta