Tykanie jesiennego zegara
Nasz biologiczny zegar działa według swoich rytmów: tych wewnętrznych, zakodowanych w genach, jak bicie serca czy oddychanie, oraz zewnętrznych, w dużej mierze uzależnionych od przyrody, np. klimatu czy temperatury. Według chronobiologii, nauki zajmującej się rytmem życia organizmów, jesienią zmienia się tempo tykania zegara człowieka, a w rezultacie gospodarka hormonalna i nastrój.
- Główną przyczyną tego procesu jest zmniejszająca się stopniowo ilość światła, do życia w którym stworzyła nas przecież natura. Zmiany w niej zachodzą szybciej niż w ludzkim organizmie - mówi prof. Marian Lewandowski, dyrektor Instytutu Zoologii UJ i mieszczącej się w jego ramach Pracowni Neurofizjologii i Chronobiologii. Dlatego nie powinniśmy się w tym czasie zbytnio forsować, tj. wprowadzać diametralnych zmian w stylu życia. Nasz organizm i tak czekają nowe wyzwania.
Dzieci rosną wolniejJesień to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta