Jakie referencje się liczą
Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) pozwala starać się o zamówienia tym firmom, które mają niezbędne doświadczenie do realizacji inwestycji (art. 22 ust. 1 pkt 2 pzp).
W celu ich potwierdzenia zamawiający mogą żądać wykazu wykonanych zadań. Mówią o tym przepisy rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (DzU z 2004 r. nr 71, poz. 645).
W § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia jest mowa o robotach budowlanych, których wykaz dotyczy ostatnich 5 lat (a jeżeli okres działalności jest krótszy - to w tym okresie). Punkt 5 tego przepisu dotyczy dostaw i usług i pozwala na żądanie wykazu z ostatnich 3 lat lub krótszego okresu.
Jednocześnie przepisy te pozwalają zamawiającym żądać dokumentów potwierdzających, że zadania te zostały należycie wykonane.
Innymi słowy przedsiębiorcy muszą dostarczyć referencje wystawione przez zleceniodawców wcześniejszych zadań, jeśli tak stanowi specyfikacja istotnych warunków zamówienia.
Nierzadko zamawiający bezprawnie decydują, że będą uznawać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta