Zdrowie musi kosztować
Polski system ochrony zdrowia przeżywa kryzys zarządzania i poważne trudności finansowe. Był poddawany niedopracowanym reformom, podlega silnemu i nierzadko destrukcyjnemu oddziaływaniu różnych grup interesów, a odpowiedzialność za zarządzanie jest w nim rozmyta. W efekcie wymaga istotnej poprawy zarządzania i systematycznej przebudowy.
Prace nad tym wprawdzie rozpoczęto, ale nie wiadomo, czy będą kontynuowane. Propozycje formułowane w środowiskach partii, które wygrały wybory, budzą niepokój ze względu na ich niewłaściwie ukierunkowany radykalizm albo jednostronność wynikającą z braku kompleksowego spojrzenia na system. Na podejście do zmian wpływa przy tym zarówno to, że na ochronie zdrowia "znają się" wszyscy, jak i to, że w latach 90. nastąpiła zauważalna poprawa podstawowych wskaźników zdrowotności. Nadal jednak dystans wobec państw starej UE szacuje się pod tym względem na około 20 lat, a jego skrócenie wymaga znacznie większych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta