Przedsiębiorstwo w aporcie, koszty bez ograniczeń
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (dla uproszczenia dalej będę posługiwać się tylko pojęciem środków trwałych, mając na myśli również wartości niematerialne i prawne), nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.
Oznacza to, że podatkowe odpisy amortyzacyjne mogą być naliczane od wartości początkowej środków trwałych ustalonej na poziomie nie wyższym niż wartość nominalna udziałów lub akcji wydanych w zamian za aport.
Niektóre organy podatkowe twierdzą, że regulacja ta ma zastosowanie także w sytuacji, gdy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo. W mojej ocenie nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta