Alimenty z probówki
Rozstrzygnięcie wzbudziło liczne kontrowersje. Czy podobna sytuacja była możliwa w Polsce? I tak, i nie.
Niewątpliwe jest tylko, że u nas, tak jak za Bałtykiem, prawo tej kwestii jasno nie rozstrzyga.
Rodzic nierodzicUnika jej także stosunkowo świeżej daty ustawa z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. nr 169, poz. 1411), a innej nie ma. Tymczasem zabiegi wspomaganej prokreacji są u nas przeprowadzane, a niektóre nawet finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Mówi się wówczas o leczeniu niepłodności, a rozstrzyganie wszelkich związanych z tym dylematów pozostawia wyłącznie lekarzom i ich spragnionym potomstwa pacjentom. Tylko wyjątkowo uczestniczy w tym sąd. Tak było np., gdy w 1983 r. Sąd Najwyższy nie dopuścił do zaprzeczenia ojcostwa mężczyzny, który wyraził zgodę na zapłodnienie swojej żony nasieniem dawcy.
To rozstrzygnięcie zostało przyjęte pozytywnie, choć przypisało ojcostwo mężczyźnie, który ponad wszelką wątpliwość ojcem nie był, a zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta