Co może sąd, gdy bada skargę na interpretację
Sąd stwierdził, że nie jest władny oceniać, czy taka interpretacja jest słuszna pod względem merytorycznym, a może jedynie badać, czy wydano ją zgodnie z wymogami proceduralnymi.
Jednak nie wszystkie składy orzekające podzielają to stanowisko.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 października br. (III SA/Wa 1935/05) uchylił wiążącą interpretację naczelnika urzędu skarbowego, ponieważ uznał, że jest ona błędna. Sprawa dotyczyła VAT od opłat za użytkowanie wieczyste ustanowione przed 1 maja 2004 r. Organ podatkowy uznał, że podlegają one opodatkowaniu, a kwota otrzymywana przez organ samorządu terytorialnego jest kwotą brutto, tzn. zawiera w sobie podatek VAT. Starosta złożył zażalenie do dyrektora izby skarbowej, ale okazało się ono bezskuteczne. Wniósł więc skargę do WSA, powtarzając w niej argumenty podniesione w zażaleniu.
Sąd administracyjny uchylił interpretację. W uzasadnieniu wyraził pogląd, że roczna opłata za użytkowanie wieczyste nie jest kwotą brutto, a organy samorządowe mogą do niej doliczać VAT. Stwierdził, że stanowisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta