W razie kłopotów warto pytać
Na jego pomoc mogą liczyć osoby (także prawne oraz cudzoziemcy, organizacje pozarządowe, samorząd terytorialny), których konstytucyjne prawa i wolności są łamane przez władze publiczne.
Do rzecznika można napisać lub przyjść osobiście. Zawsze wysłucha i odpisze, podając, jakie zastosować w danej sprawie przepisy oraz jakie kroki podjąć.
Rzecznik ma ponadto prawo: > wnieść do Sądu Najwyższego kasację w sprawach karnych oraz skargę kasacyjną w sprawach cywilnych, > żądać wszczęcia postępowania cywilnego lub administracyjnego (także złożyć skargę) oraz wziąć udział w toczącym się postępowaniu cywilnym lub administracyjnym na prawach prokuratora, > zażądać od prokuratury wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie karnej ściganej z urzędu (np. gwałtu), > złożyć wniosek o ukaranie za wykroczenie, a także uchylenie przez sąd prawomocnego orzeczenia w sprawie o wykroczenie, > wystąpić do sądu o stwierdzenie nieważności orzeczenia w sprawie osób represjonowanych za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta