Twarze z paskiem
Art. 13 prawa prasowego zakazuje prezentowania w mediach nie tylko wizerunku ludzi, wobec których toczy się postępowanie prokuratorskie lub sądowe, ale także danych osobowych. Intencja tego przepisu jest oczywista: skoro do wydania wyroku sądu człowiek korzysta z domniemania niewinności, nie wolno publicznie przedstawiać informacji, które pozwoliłyby go zidentyfikować.
Przywilej ten nie zależy od tego, czy ostatecznie człowiek zostanie przez sąd uznany za winnego, czy nie. Domniemanie niewinności należy się każdemu. Dlatego zasadne wątpliwości budziły doniesienia mediów, że jakieś zarzuty stawiane są Sławomirowi W., synowi prezydenta, czy Mirosławowi H., synowi polskiego kosmonauty. Jest oczywiste, że każdy dobrze wiedział, o kogo chodzi.
Pasek, czyli fikcjaZnacznie bardziej skomplikowana sytuacja jest ze zdjęciami. Gazety nagminnie publikują zdjęcia osób podejrzanych, zasłaniając ich oczy paskiem, a stacje telewizyjne zniekształcają obraz twarzy. Pytanie, czy wizerunek z paskiem przestaje być wizerunkiem?
- Wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście uniemożliwia identyfikację. U nas specjalnie się o to nie dba i wmontowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta