Byleby tylko nie zabijali
Terroryzm pozostaje skutecznym sposobem walki o polityczne interesy, szczególnie jeśli celem demokracji zamiast rozwiązywania konfliktów staje się zarządzanie kryzysami.
26 września kanadyjski generał John de Chastelain kierujący komisją ds. rozbrojenia Irlandzkiej Armii Republikańskiej potwierdził publicznie, że organizacja ta zniszczyła całą posiadaną przez siebie broń. Wcześniej, pod koniec lipca, IRA ogłosiła, że jej zbrojna kampania się skończyła i od tej pory organizacja będzie walczyła o zjednoczenie Irlandii w sposób demokratyczny.
Terroryści gangsterzyTrwający od 1994 r. proces pokojowy w Irlandii Północnej punktowany jest co chwila "przełomami", które okazują się po jakimś czasie zwykłymi politycznymi skrętami. Tym razem również wszystko odbyło się zgodnie z wymogami symbolicznej choreografii: polityczne skrzydło IRA, partia Sinn Fein, pochwaliła "odwagę republikanów", premier Blair przyjął z radością "znaczący krok w kierunku pokoju", protestanci wyrazili niedowierzanie i zażądali dowodów w postaci zdjęć. Mieszkańcy Ulsteru, którzy zdążyli się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta