Mikrokosmos dzieciństwa
W roku 1951 Kieślowscy sprowadzili się do Sokołowska. Po niespełna roku opuścili je, by po pewnym czasie powrócić, znów wyjechać i w końcu osiąść tam na dłużej.
Sokołowsko trudno znaleźć na mapie. To niewielka miejscowość. Właściwie wieś. Położona jest na uboczu, tuż przy granicy polsko-czeskiej (wtedy czechosłowackiej), w malowniczej dolinie pośród gór. Wokół są świerkowe lasy, przepiękne krajobrazy, dzika przyroda. Powietrze krystaliczne, zdrowe.
Ojciec Krzysztofa przyjechał do Sokołowska najpierw jako kuracjusz. Później otrzymał tam zatrudnienie i służbowe mieszkanie. Jego żona dostała pracę w sanatoryjnym dziale wyżywienia. Zamieszkali najpierw w skromnym pawilonie przy ulicy Słonecznej 3.
Krzysztof początkowo chodził do miejscowej szkoły podstawowej. Mieściła się sto pięćdziesiąt metrów od jego mieszkania, w solidnym, piętrowym budynku z czerwonej cegły. Była przytulna, a w czterech klasach uczyło się zaledwie kilkanaścioro dzieci. Klasy były łączone.
Wiesław Przybyła, kierownik tej szkoły od roku 1951,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta