Poznaj zasady unijnego prawa
W Europie dyskusja na temat, jakie prawo ma pierwszeństwo: europejskie czy krajowe, trwa już od kilkudziesięciu lat. Wydaje się, że swoje apogeum ma już za sobą.
Trybunał Sprawiedliwości stoi konsekwentnie na stanowisku, że prawo wspólnotowe - zarówno pierwotne (czyli traktaty), jak i wtórne (czyli rozporządzenia, dyrektywy i inne akty prawne) - stoi ponad prawem poszczególnych krajów członkowskich.
Wyrazem tego jest np. słynne już orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Tanja Kreil (sygn. 285/98). Rozpatrując sprawę związaną z zastosowaniem jednej z dyrektyw, ETS stwierdził, że jej postanowienia wyłączają stosowanie sprzecznych z nią postanowień prawa krajowego. Tak się jednak złożyło, że sprzeczność z dyrektywą dotyczyła przepisów niemieckiej konstytucji. A to oznaczałoby, że zdaniem ETS w razie ewentualnej sprzeczności prawa europejskiego z polską ustawą zasadniczą przeważy - jeśli tylko zostało wydane w granicach kompetencji Wspólnoty - prawo europejskie!
W Polsce sprawa ta budzi cały czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta