Wierzyciel ściąga dług ze spółki
Bycie wspólnikiem spółki osobowej to m.in. ryzyko płacenia jej długów z własnego majątku. Zasady tej odpowiedzialności reguluje kodeks spółek handlowych (k.s.h.). Mówi on, że wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika spółki jawnej, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna (art. 31 k.s.h.).
To samo dotyczy innych spółek osobowych - partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej. Zastępczy charakter odpowiedzialności - czyli warunek, że egzekucja z majątku spółki musi okazać się bezskuteczna - sprawia, że nosi ona miano subsydiarnej.
Jedno słowo, a tyle kłopotuCo to znaczy, że egzekucja okazała się bezskuteczna? To proste, wydawałoby się, pytanie doczekało się już wielu analiz. Problemy są co najmniej dwa. Po pierwsze, egzekucja egzekucji nierówna. Raz komornik nie ściąga od dłużnika nic, raz prawie wszystko. Powstaje pytanie, czy bezskuteczna jest egzekucja, która nie przyniosła nic, czy taka, która nie doprowadziła do pełnego zaspokojenia wierzyciela?
Po drugie, egzekucję można prowadzić na wiele sposobów. Czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta