Odstąp albo wypowiedz
Umów nie wolno porzucać wedle własnego widzimisię. To godziłoby w interesy drugiej strony i paraliżowało skuteczne działanie wszystkich bez wyjątku przedsiębiorców. Dlatego od momentu związania się postanowieniami kontraktu jego strony zaczyna obowiązywać stara rzymska zasada pacta sund servanda, co oznacza, że umowy trzeba wykonywać.
Prawo musi jednak brać pod uwagę, że niekiedy dochodzi do sytuacji, w której wykonanie umowy - na skutek zmian, jakie zachodzą w otoczeniu stron, które są taką umową związane - byłoby bądź niesprawiedliwe, bądź po prostu niepraktyczne. Najczęściej wiąże się to z naruszeniem umowy przez jedną ze stron albo z upływem czasu. Zazwyczaj regulują to przepisy szczególne i o ogólniejsze uwagi raczej tu trudno. Obowiązujące regulacje nie wspominają bowiem o rozwiązywaniu czy wypowiadaniu umów jako takich. Z reguły dotyczą konkretnych sytuacji, np. wypowiedzenia umowy najmu, odstąpienia od umowy sprzedaży itp.
Wiedz, czego chceszW języku potocznym jest nam w zasadzie obojętne, czy mówimy o wypowiedzeniu umowy, o odstąpieniu od niej, czy wreszcie o jej rozwiązaniu. Często wskazanie różnicy między zdaniem "firma rozwiązała umowę ze swoim dostawcą" a "firma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta