Przetworzone i wywiezione poza Unię
Zasadą jest, że od przywozu towarów na obszar celny Wspólnoty pobierane są należności celne przywozowe. Wraz z nimi trzeba zapłacić podatki związane z importem, tzn. VAT i - gdy sprowadzane są wyroby akcyzowe - również akcyzę.
Procedura uszlachetniania czyn nego ma tę zaletę, że pozwala od stąpić od obciążania należnościami przywozowymi (i podatkowymi) al bo uzyskać zwrot tych należności, gdy przywożone towary, przezna czone do uszlachetniania, przerobu lub przetworzenia, zostaną po wy konaniu tych procesów wywiezione poza obszar celny Wspólnoty.
Żeby móc zastosować procedurę uszlachetniania czynnego, trzeba uzyskać pozwolenie organu celnego.
Na dwa sposobyProcedura uszlachetniania czynnego może być realizowana w dwóch systemach:
> systemie ceł zwrotnych; polega on na tym, że należności celne od przywożonych towarów są pobierane przy imporcie, a następnie zwracane po przedstawieniu rozliczenia wywiezionych produktów kompensacyjnych (tzn. produktów wytworzonych z udziałem przywiezionych towarów),
> systemie zawieszeń;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta