Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Robić kino osobiste

21 czerwca 1995 | Kultura | BH

Po warszawskiej premierze "Kurki Riaby" Andrieja Konczałowskiego

Robić kino osobiste

Dwa dni temu w warszawskim kinie "Muranów" odbyła się premiera "Kurki Riaby" Andrieja Konczałowskiego. "Kurka Riaba" miała swoją światową premierę w czasie ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Była pierwszym filmem, który Konczałowski nakręcił w Rosji po dziesięcioletnim pobycie w Ameryce. Wrócił w niej do własnego filmu zrealizowanego w 1967 roku "Historii Asi Klaczinej, która kochała, lecz za mąż nie wyszła".

Tamten obraz, opowiadający o prostej wiejskiej kobiecie, która odrzuciła zaloty bogatego gospodarza, bo kochała skromnego kierowcę, leżał w Rosji na półkach prawie 30 lat. Był zbyt drastyczny, pokazywał oszustwo socjalizmu, nędzę życia kołchozowego, pracę w warunkach urągających ludzkiej godności.

Potem Konczałowski zrealizował kilka filmów, z których każdy stał się międzynarodowym wydarzeniem. Za "Wujaszka Wanię" (1971) dostał Srebrną Muszlę w San Sebastian, "Romanca o zakochanych" (1974) zdobyła Grand Prix w Karlovych Varach, "Syberiadzie" (1978) przypadła nagroda specjalna w Cannes. Po tych sukcesach o rosyjskiego reżysera upomniało się Hollywood. Konczałowski przeniósł się do Ameryki na stałe, zrealizował tam w ciągu dziesięciu lat siedem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 510

Spis treści
Zamów abonament