Kiedy VAT od dostawy w Polsce płaci nabywca, a nie dostawca
Pierwszy z tych wyjątków - import usług - opisaliśmy w DF z 10 listopada br. Dziś będzie mowa o kolejnym - dostawie towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.
Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, taka dostawa ma miejsce wówczas, gdy:
- > jest opodatkowana w Polsce,
- > dostawcą jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania w Polsce,
- > zobligowanym do rozliczenia podatku VAT jest nabywca będący: podatnikiem VAT mającym siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania w Polsce lub osobą prawną niebędącą podatnikiem VAT mającą siedzibę w Polsce.
Niezależnie od tego zawsze mamy do czynienia z dostawą towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, gdy transakcja dotyczy gazu przewodowego lub energii w systemie elektroenergetycznym, a nabywcą jest zarejestrowany podmiot podatku VAT lub podatku VAT UE.
To może być inna transakcjaUwaga, dostawą towarów, od której podatek rozlicza nabywca, nie będzie nigdy:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta