Stare spadki wedle starych przepisów
Od 14 lutego 2001 r. gospodarstwa rolne dziedziczy się tak jak wszystko inne. Do pozostawionych w spadku wcześniej odnoszą się jednak zasady dziedziczenia gospodarstw obowiązujące w chwili śmierci spadkodawcy.
Oznacza to, że osoby, które nie mogły dziedziczyć gospodarstwa wedle ówczesnych przepisów, nie odziedziczą ich również teraz.
Nie przedawnia się, ale stracić możnaPrawo do spadku nie przedawnia się. Spadkobierca nie ma w sensie prawnym obowiązku formalnego potwierdzenia praw do spadku i objęcia schedy. Jeśli jednak chce uregulować te sprawy, musi wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd ustala, kto spadek dziedziczy i w jakich proporcjach, uwzględniając również odrębne reguły dziedziczenia gospodarstw rolnych, i wskazując, komu przypadnie gospodarstwo rolne. Odrębną sprawą jest przeprowadzenie działu spadku.
Choć prawo do spadku i uregulowania nie przedawnia się, spadkobierca może utracić prawo do dóbr wchodzących w jego skład wskutek zasiedzenia, np. działki, domu, a także rzeczy ruchomych przez osobę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta