Znajomość prawa nie zaszkodzi
Łatwość zaciągania zobowiązań wekslowych, mająca z pozoru same atuty, zmusza jednak do głębszej refleksji i w konsekwencji prowadzi do uzasadnionej obawy przed skutkami powszechnego korzystania z tak specyficznego narzędzia bez zapoznania się z jego instrukcją obsługi.
Specyfika zobowiązań wekslowych, przejawiająca się w ich formalnej i materialnej surowości, jest bowiem tą przyczyną, dla której biorący udział w obrocie wekslowym powinni mieć szczególną świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą brak znajomości prawa i jego instytucji, w ramach których tak chętnie się poruszają.
Subiektywne zarzutyZbywający wierzytelność wekslową przez indos odpowiada wobec jej nabywcy za zapłatę weksla w drodze tzw. poszukiwania zwrotnego (art. 47 prawa wekslowego; dalej: ustawa). Indosanci, niejednokrotnie muszący zmierzyć się z tą twardą regułą, dość często twierdzą, zwłaszcza w procesach sądowych, iż treść zobowiązania wekslowego należy ustalać nie tylko na podstawie tekstu weksla, ale również wykładni oświadczenia woli stron, przy odpowiednim zastosowaniu art. 65 kodeksu cywilnego. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta