Polsko-szwedzkie rachowanie
To jedna z najbardziej istotnych zmian wprowadzonych przez umowę z 19 listopada 2004 r. między Polską a Szwecją o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: umowa). Jeżeli proces ratyfikacyjny zakończy się przed końcem listopada bieżącego roku, przepisy umowy będą stosowane od 1 stycznia 2006 r. Na razie obowiązuje jej poprzedniczka z 1975 r.
Odsetki, dywidendy, należności licencyjneKorzystne dla podatników jest obniżenie stawki podatku pobieranego od wypłacanych z jednego państwa do drugiego należności licencyjnych - z 10 do 5 proc. kwoty brutto wypłacanych należności. Odsetki nadal są wolne od opodatkowania u źródła.
Wskazana stawka początkowo będzie bardziej korzystna niż zwolnienie od podatku u źródła od tych należności, przewidziane w dyrektywie Rady (o wspólnym systemie opodatkowania odsetek i należności licencyjnych) i wprowadzone do prawa krajowego. Według polskich przepisów docelowe zwolnienie z opodatkowania odsetek i należności licencyjnych wypłacanych między odpowiednio powiązanymi rezydentami unijnymi poprzedzają okresy przejściowe (zgodnie z przepisami o podatku dochodowym stawka wynosi: 10 proc. do 30 czerwca 2009 r., 5 proc. do 30 czerwca 2013 r.).W razie wypłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta