Ile zapłacić nadzorcy sądowemu za zabezpieczenie majątku bankruta
- Jesteśmy niewielką spółką, która samodzielnie zgłosiła wniosek o upadłość. Nie mamy majątku. Sąd oddalił nasz wniosek o upadłość z powodu braku pieniędzy na przeprowadzenie postępowania upadłościowego. Pozostaje jednak problem wynagrodzenia i zwrotu wydatków ustanowionego przez sąd nadzorcy tymczasowego w początkowym etapie postępowania upadłościowego. Co mamy zrobić? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Jednym z podstawowych zadań sądu po zgłoszeniu przez dłużnika wniosku o upadłość jest zabezpieczenie jego majątku (art. 38 ust. 1 ustawy z 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze - DzU nr 60, poz. 535 ze zm., w skrócie puin)). Dlatego sąd ustanawia tzw. nadzorcę tymczasowego (art. 38 ust. 2 puin). Działa on do czasu, kiedy majątek upadłego obejmie syndyk masy upadłości, albo gdy nadzór nad nim przejmie nadzorca sądowy.
Główne zadanie tych osób polega na tym, aby pilnować majątku upadłego przed uszczupleniem. Działają więc oni w interesie dłużnika, ale przede wszystkim wierzycieli.
Kasa się należyZa wykonywane zadania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta