Jak zawrzeć umowę o dzieło
Umowa o dzieło może być bowiem zawarta także ustnie, a nawet w sposób dorozumiany. Ważne jest w niej to, że oczekujemy konkretnego rezultatu prac kontrahenta.
Chociaż przepisy nie wymagają żadnej szczególnej formy prawnej dla tej umowy, to gdy w grę wchodzi dzieło o znacznej wartości, wówczas korzystnie dla obu stron jest zawrzeć ją na piśmie.
Najważniejszy rezultatW umowie o dzieło zamawiający umawia się na wykonanie konkretnego dzieła. Innymi słowy zamawia u przyjmującego zamówienie (wykonawcy) wykonanie prac, które mają przynieść konkretne rezultaty. Wykonawca zobowiązuje się wykonać oznaczone dzieło, a zamawiający - zapłacić mu stosowne wynagrodzenie.
Jakie wynagrodzenieAby umowa była ważna, nie jest konieczne, aby strony określiły w niej wysokość należnego wynagrodzenia. Mogą to zrobić, wskazując tylko podstawę do jego ustalenia. Jeżeli nie określą wysokości wynagrodzenia ani nie wskażą podstaw do jego ustalenia, to zgodnie z art. 628 § 1 kodeksu cywilnego należy przyjąć, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Jeżeli również i w ten sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta