Głosuje się na zebraniu albo zbierając głosy
Najważniejsze decyzje właściciele podejmują sami. Robią to w formie uchwał, które podejmuje się na trzy sposoby: na zebraniu albo w drodze indywidualnego zbierania głosów lub też oddając głosy częściowo z zastosowaniem obu sposobów. Decyduje liczba posiadanych udziałów. Im wyższy udział w nieruchomości wspólnej, tym więcej głosów ma dany właściciel. Więcej posiadają ich ci, którzy mają duże lokale, a mniej - ci z mieszkaniami o niedużym metrażu. Nie ma przy tym znaczenia, ile osób stale przebywa w danym lokalu. Jaki ma się udział, łatwo można się dowiedzieć z umowy notarialnej kupna lokalu oraz z księgi wieczystej.
W dużej wspólnocie (oraz małej, która tak postanowiła) decyduje większość głosów (musi ich być ponad 50 proc.). Tam, gdzie mieszka 50 lub 200 właścicieli, trudno osiągnąć jednomyślność, np. co do wysokości zaliczek. Stąd ta zasada.
Pukając do drzwiKiedy właściciele zawiedli i nie przyszli na zebranie, podjęcie uchwały nie było możliwe. Zarząd może w takiej sytuacji brakujące głosy uzyskać w trybie ich indywidualnego zbierania. Robi to co najmniej dwóch członków zarządu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta