Wspólność łączna wynika z odrębnych przepisów
Określone prawo majątkowe nie może jednocześnie przynależeć do majątku wspólnego wspólników i do ich majątków osobistych lub wspólnych małżeńskich.
Między spółką cywilną a spółkami prawa handlowego istnieją ważne odrębności w kwestii podmiotowości prawnej. Na podstawie art. 8 § 1 kodeksu spółek handlowych spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Spółki handlowe są wyposażone zatem w zdolność prawną i zdolność sądową, co sprawia, że mają one status podmiotów prawa.
Cywilna nie stanie w sądzieNa podstawie art. 33 1 § 1 kodeksu cywilnego do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych. Widać zatem, że spółkom handlowym jest bliżej do osób prawnych niż do spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta