Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grupowe rozliczenia łatwiejsze

06 lutego 2006 | Prawo | PR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

CIT Grupowe rozliczenia łatwiejsze Podatkowe grupy kapitałowe trudno jest tworzyć. Zmiana przepisów, która mogłaby to ułatwić, byłaby korzystna zarówno dla podatników, jak i urzędników skarbowych Według precedensowego wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie brytyjskiej sieci handlowej Marks& Spencer, pod określonymi warunkami można rozliczać straty zagranicznych spółek należących do tej samej grupy kapitałowej (c) RAFAŁ GUZ

Dziś przepisy o podatkowych grupach kapitałowych, czyli firmach powiązanych ze sobą, są właściwie martwe. Według danych Ministerstwa Finansów dotychczas w kraju utworzono zaledwie pięć takich grup. Ale niewykluczone, że to się wkrótce zmieni.

Trudno utworzyć grupę

Celem przepisów o grupie kapitałowej (art. 1b ustawy o CIT) jest możliwość wspólnego rozliczenia podatku przez kilka powiązanych kapitałowo firm. To szczególnie korzystne wówczas, gdy co najmniej jedna z nich przynosi straty - można je zbilansować z grupowym zyskiem, co korzystnie wpływa na kwotę podatku.

Ale polskie przepisy są bardzo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3757

Spis treści
Zamów abonament