Matura z historii. Wizja i realizacja społeczeństwa doskonałego - od starożytności do współczesności
Królem był zawsze najstarszy i najstarszemu z rodu przekazywał władzę. W ten sposób przez wiele pokoleń utrzymali władzę królewską. Bogactwo posiadali tak olbrzymie, jakiego ani przedtem nigdy w żadnym królestwie nie było, ani też kiedykolwiek później łatwo nie powstanie. Byli zaopatrzeni we wszystko, czego było potrzeba w mieście i w reszcie kraju. Wiele dóbr przychodziło do nich z zewnątrz, bo mieli władzę, a najwięcej ich dostarczała wyspa sama dla zaspokojenia potrzeb życiowych. Mit o Atlantydzie, Kritias 108 c-121 c, w: Platon, Timaios i Kritias, PWN, Warszawa 1960.
Źródło B.Podobne do organizmu jest [...] państwo "zdrowe", którego szczegółowy opis przynosi Platońskie Państwo. Skrajnie krytyczny wobec ateńskiej demokracji i przekonany, że jego czasy są czasami zepsucia i upadku Platon nie twierdził bynajmniej, że taki organiczny charakter mają wszystkie państwa. [...] Chodziło raczej o pewien idealny wzorzec, według którego ocenia się istniejące państwo, wykazując jego straszliwe oddalenie od ideału: świat rzeczy nie przypomina świata idei. Tylko w tym ostatnim możliwa okazuje się doskonałość. Państwa rzeczywiste są zawsze mniej lub bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta