Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze sprzedawane na przetargu

03 kwietnia 2006 | Nieruchomości, budownictwo | DK
źródło: Nieznane

NIERUCHOMOŚCI PUBLICZNE Jak je kupić i czy taka inwestycja się opłaca Nie zawsze sprzedawane na przetargu Zakup publicznej nieruchomości to z reguły dobra okazja dla nabywcy, gdyż cena takich lokali, budynków, działek czy gruntów bywa na ogół niższa niż jej rzeczywista wartość rynkowa Budynek przy ul. Kopernika w Warszawie przed i po remoncie (c) WOJCIECH NUREK

Jednak procedury związane z taką transakcją trwają dosyć długo. W dodatku istnieje ryzyko pojawienia się dodatkowych komplikacji. Jakich?

- W znacznej mierze majątek skarbu państwa i jednostek samorządu terytorialnego powstał w wyniku przejęcia przez państwo prywatnych dóbr po II wojnie światowej. Z tego tytułu podczas transakcji mogą pojawiać się roszczenia odszkodowawcze lub reprywatyzacyjne - wyjaśnia Artur Kołcz, radca prawny z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy. - Ponadto mogą się zgłosić podmioty, które mają pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości lub mają prawo ubiegać się o jej zwrot. Jednak w takich sytuacjach jednostki publiczne poniosą pełną odpowiedzialność z tego tytułu.

W drodze przetargu

Przy zbywaniu publicznego obiektu czy działki obowiązuje ścisła procedura. Nieruchomości te mogą być sprzedawane tylko w drodze publicznego przetargu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3805

Spis treści
Zamów abonament