Czy można powołać prezesa na czas nieoznaczony
Jest więc spór. I to nie od dziś. Odżył on natomiast na nowo po opublikowaniu w DF tydzień temu artykułu Marcina Gąsiorka. Już sam tytuł artykułu ("Prezes na czas nieoznaczony, czyli na jeden rok") wskazywał na pogląd autora w tej sprawie.
Większość ekspertów jest podobnego zdania.
prof. Andrzej Szumański POGLĄD PIERWSZY: TYLKO NA ROKW komentarzu do kodeksu spółek handlowych (C.H. Beck, wyd. 2, Warszawa 2005) prof. Andrzej Szumański pisze: "Powołanie członka zarządu na czas nieoznaczony nie jest równoznaczne z tym, że będzie on pełnił swą funkcję aż do jego odwołania, śmierci bądź rezygnacji z tej funkcji (...) Jest bowiem inaczej, gdyż powołanie członka zarządu na czas nieoznaczony jest tożsame z powołaniem go na roczną kadencję".
Prof. Szumański wyjaśnia powody takiego właśnie uregulowania (przypomnijmy, że chodzi o art. 202 § 1 k.s.h.). Otóż takie rozwiązanie ma chronić przede wszystkim interes wspólników, a nie menedżera powołanego na członka zarządu.
Powołanie na czas nieoznaczony ma taki skutek, że jeżeli wspólnicy nie będą zadowoleni z pracy takiego członka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta