Jak zawrzeć umowę przedwstępną
Przez zawarcie takiej umowy jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy, tzw. umowy przyrzeczonej (zgodnie z art. 389 kodeksu cywilnego). To oznacza, że na podstawie umowy przedwstępnej możliwe jest żądanie od dłużnika, by złożył stosowne oświadczenie woli oraz ewentualnie podjął inne działania niezbędne do zawarcia umowy przyrzeczonej.
Choć zdarzają w tym zakresie pewne spory, to jednak należy uznać, że umowa przedwstępna może poprzedzać zawarcie każdej umowy, a więc zarówno umowy zobowiązującej (np. umowa sprzedaży), jak również umowy prawa rzeczowego (np. umowa o zarząd rzeczą wspólną), spadkowego (np. umowa o zrzeczenie się dziedziczenia) czy rodzinnego (np. umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową).
Co w umowieUmowa przedwstępna powinna zawierać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Powinny więc znaleźć się w niej przynajmniej minimalne postanowienia, jakie są konieczne do zawarcia i wykonania danego rodzaju umowy przyrzeczonej. Chodzi przy tym o wskazanie takich elementów, które w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta