Kiedy wystawić i jak rozliczyć fakturę wewnętrzną
O tym, kiedy należy wystawić fakturę wewnętrzną, mówi art. 106 ust. 7 ustawy o VAT (patrz ramka). Przepis ten nie określa jej formy (elementów, jakie powinna zawierać). To reguluje § 5 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT (z 25 maja 2005 r., DzU nr 95, poz. 798). Wynika z niego, że faktura wewnętrzna powinna w zasadzie zawierać te same dane co zwykła faktura VAT. Wyjątkowo faktury dokumentujące: > nieodpłatne przekazania towarów i nieodpłatne świadczenie usług - gdy brak jest konkretnego nabywcy, nie zawierają danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu tych czynności; >WNT, import usług, dostawę, dla której podatnikiem jest nabywca - mogą nie zawierać NIP kontrahenta. Innych wyjątków rozporządzenie nie przewiduje.
PRZYKŁADJan Kowalski wystawia fakturę wewnętrzną z tytułu WNT. Na fakturze tej powinien być uwidoczniony jako odbiorca. Musi też podać dane zagranicznego kontrahenta (w rubryce "sprzedawca"), może pominąć jedynie jego NIP. Faktury wewnętrzne, w przeciwieństwie do zwykłych, można wystawić tylko w jednym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta