Po czterdziestce trudniej zostać ojcem
Miał końskie zdrowie i niemałą jurność. Przedślubnych wysłanników Jadwigi przyjął nago, w łaźni, żeby mogli obejrzeć jego muskuły i męskie atuty. Następców spłodził odpowiednio w wieku 72 i 75 lat - na temat Władysława Jagiełły w "Sławnych Polaków chorobach" pisze Ludwik Stomma.
Ta królewska historia odzwierciedla panujące w społeczeństwie przekonanie, że męska płodność nie zna granic wieku. W obliczu wiedzy, którą dzisiaj dysponujemy, należy ją jednak traktować jako wyjątek od reguły. Nauka dostarcza coraz więcej dowodów, że wraz ze starzeniem się, mężczyzna ma coraz mniejsze szanse, by zostać ojcem.
W ostatnim wydaniu amerykańskiego pisma "Fertility and Sterility" dowodzi tego Elise de La Rochebrochard z francuskiego Narodowego Instytutu Badań nad Demografią. Okazuje się, że wiek właściciela plemnika odgrywa ważną rolę nie tylko w procesie zapłodnienia, ale i utrzymania ciąży.
Coraz mniej plemników- W przypadku mężczyzn proces przechodzenia od stanu płodności do niepłodności jest bardziej stopniowy niż u kobiet. Ma też charakter bardziej zindywidualizowany, co oznacza, że parametry nasienia u konkretnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta