Informacje
Informacje
5
NR 167 (4120) 20 lipca 1995
ANALIZY--OPINIE --KOMENTARZE
Za wyodrębnieniem w konstytucji przepisów o źródłach prawa przemawia argument, iż konieczne jest wreszcie wprowadzenie wtym względzie porządku i jasne określenie, co jest, a co nie jest, w Polsce prawem powszechnie obowiązującym.
Źródła prawa Rzeczypospolitej
Piotr Winczorek
Po feriach parlamentarnych Komisja Konstytucyjna Zgromadzenia Narodowego przystąpi do głosowania nad przepisami pomijanego dotychczas rozdziału III projektu konstytucji, który dotyczy źródeł prawa. Dyskusja nad jego postanowieniami już się odbyła zarówno w podkomisji kierowanej przez senatora Piotra Andrzejewskiego, jak i na posiedzeniu komisji działającej in pleno.
Osobny rozdział
Myśl, aby wyodrębnić w konstytucji część poświęconą źródłom prawa nie jest w Polsce nowa. W tym kierunku poszła konstytucja RP z 1935 r. zawierająca w rozdziale VI przepisy odnoszące się do ustawodawstwa, awrodziale VII -- do budżetu, który przybierał postać prawną ustawy. Konstytucja PRL nie wprowadzała podobnego rozdziału. O tym, jakie obowiązują w Polsce akty normatywne rozstrzygała, nie do końca zresztą jasno, przy okazji postanowień określających kompetencje poszczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta