Kto jest odważny
Austria: bunt katolików przeciw hierarchii
Kto jest odważny
Ponad pół miliona osób uważających się za katolików podpisało się w Austrii pod postulatami pozostającymi w sprzeczności z oficjalną nauką Kościoła. W niektórych diecezjach przeciw obowiązującej doktrynie wystąpił co trzeci praktykujący wierny. Dla wielu obserwatorów jest to znak dojrzałości Austriaków, którzy zdobyli się na odwagę i wzięli sprawy reformy instytucji kościelnej w swoje ręce. W komentarzach prasowych iwwypowiedziach osób publicznych wyraźny był ton satysfakcji -- kraj, który był jedną z tradycyjnych ostoi katolicyzmu, może przekształcić się w centrum przemian promieniujące na całą Europę Środkowowschodnią.
Do czego jednak prowadzą te reformy, nie jest jasne. Ich zwolennicy mówią o potrzebie otwartości, dialogu i dostosowania Kościoła do wymagań życia współczesnych społeczeństw. Nigdy natomiast, albo prawie wcale, nie zauważają, że zbyt daleko posunięte dostosowanie odbierze instytucji, do której wciąż chcą należeć, własny charakter.
Sprawa kardynała Groera
Zbieranie podpisów pod postulatami reformy Kościoła stanowiło bezpośrednią reakcję na aferę kardynała Hansa Hermana Groera, arcybiskupa Wiednia. Pod koniec marca prasa opublikowała materiały świadczące o tym, iż 76-letni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta