W sądach lepiej, ale jeszcze niedobrze
Sądy radzą sobie z ich rozwiązywaniem coraz lepiej, ale jak wynika z najnowszego raportu Banku Światowego, nadal jest to jedna z najpoważniejszych barier utrudniających rozwój naszej gospodarki.
Analiza przeprowadzona na zlecenie BŚ i Narodowego Banku Polskiego pokazuje, że ponad 60 proc. przedsiębiorstw miało w ciągu ostatnich trzech lat poważny konflikt z kontrahentem. Tylko trzy procent tych sporów było rozstrzyganych polubownie, reszta trafiła do sądów.
Przewlekłe proceduryPolskie sądy gospodarcze od lat były krytykowane przez Bank Światowy i inne instytucje międzynarodowe za zbyt skomplikowane procedury i przewlekłość w rozpatrywaniu spraw. Wzburzenie wśród sędziów gospodarczych wywołała przedstawiona w ubiegłorocznym raporcie informacja, że w Polsce wyegzekwowanie należności trwa średnio tysiąc dni (w tym 730 dni to postępowanie przed sądem), podczas gdy w Europie zajmuje to tylko sto dni. Autorzy tegorocznego raportu nie wycofują się z tej oceny. Przyznają, że następują pewne pozytywne zmiany, ale wskazują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta