Tunel do wolności
W Jugosławii marszałka Josipa Broza Tity ci ostatni, potomkowie Słowian, którzy przeszli na islam, otrzymali status narodu. Wyznawcy trzech religii żyli w pełnej symbiozie. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie wojna.
1 marca 1992 roku w referendum większość obywateli opowiedziała się za niepodległością. W głosowaniu nie wzięli jednak udziału bośniaccy Serbowie, którzy chcieli przyłączenia Bośni do tworzonej przez prezydenta Serbii Slobodana Miloszevicia Jugosławii. 5 kwietnia świat uznał niepodległość Bośni. Na odpowiedź Belgradu nie trzeba było długo czekać.
Wojna pozostawiła po sobie nie tylko tysiące grobów i zrównane z ziemią wsie, ale przede wszystkim czyste etnicznie terytoria: Republikę Serbską - zamieszkaną głównie przez Serbów, i Federację Muzułmańsko-Chorwacką. Szacuje się, że w tym najkrwawszym od zakończenia II wojny światowej konflikcie w Europie zginęło około 250 tysięcy osób, prawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta