Szpieg może być w każdym komputerze
Korzystanie z Internetu może być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli wchodzi się na nieznane strony www. Nie wystarczy instalowanie zapór sieciowych i programów antywirusowych. Trzeba jeszcze opracować firmową politykę poruszania się po sieci i korzystania z usług internetowych. Niefrasobliwość pracowników może być bowiem źródłem wielu problemów.
Nie jest tajemnicą, że pracownicy przeglądają wiele stron niezwiązanych bezpośrednio z wykonywaną pracą. Zjawisko wykorzystywania Internetu w pracy dla celów prywatnych ma już nawet swoją nazwę: cyberslacking. Groźne jest nie tylko dlatego, że pracownik traci mnóstwo czasu, ale też dlatego, że naraża sieć firmową na niebezpieczeństwa. Przeglądanie stron www wiąże się z ryzykiem nieświadomego ściągnięcia programów szpiegujących, które będą wykradały hasła, przeszukiwały firmową sieć lub wysyłały na odległe serwery dane kontrahentów.
Jak wynika z badań, pracownik ponad 40 proc. swojego czasu może poświęcić na prywatne surfowanie. Dlatego obok klasycznych zapór sieciowych (firewalli), oprogramowania antywirusowego i antyszpiegowskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta