Biało-czerwona nad klasztorem
15 maja gen. Anders otrzymał ze sztabu 8. Armii rozkaz nakazujący rozpoczęcie akcji 17 maja o godz. 7. Przygotowując plan drugiego natarcia, polski dowódca postanowił przełamać niemiecką obronę w kompleksie Monte Cassino i po opanowaniu wzgórz San Angelo oraz 575 nawiązać łączność z XIII Korpusem. Zadanie to powierzył 5. Kresowej Dywizji Piechoty wzmocnionej dodatkowymi oddziałami. Kresowiacy po opanowaniu Widma mieli częścią sił atakować Massa Albanetta. Dowodzenie natarciem 5. KDP gen. Anders powierzył płk. Rudnickiemu. Dysponował on pięcioma batalionami piechoty, grupą mjr. Władysława Smrokowskiego (kompania komandosów i plutony szturmowe 15. Pułku Ułanów) oraz szwadronem 4. Pułku Pancernego. Natomiast 3. Dywizja Strzelców Karpackich miała zdobyć wzgórza 593, 569, 476 i zorganizować tam silną obronę przed ostatecznym atakiem na klasztor.
Walka o Widmo rozpoczęła się jeszcze przed drugim natarciem. Wszystko zaczęło się od wypadu kompanii z 16. Batalionu na północny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta