Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrola sądowa jest możliwa

15 lipca 2006 | Prawo | MA
źródło: Nieznane

Decyzje Fundacji Polsko-Niemieckiej Pojednanie dotyczące odszkodowań są zaskarżalne Kontrola sądowa jest możliwa Gdyby państwo mogło swobodnie usunąć spod jurysdykcji sądów całe kategorie roszczeń cywilnych lub objąć immunitetem od odpowiedzialności cywilnej duże grupy lub kategorie osób, byłoby to niezgodne z zasadą rządów prawa i zasadą, iż każdemu należy umożliwić przedstawienie roszczeń cywilnych do rozstrzygnięcia przez sąd. Marek Antoni Nowicki, adwokat, były członek Europejskiej Komisji Praw Człowieka i ombudsman Kosowa, obecnie prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Komisja Weryfikacyjna Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie ustaliła, iż Bronisław Woś pracował przymusowo w niemieckim gospodarstwie od lutego 1941 roku do stycznia 1945 roku. Odszkodowanie, jakie w związku z tym otrzymał, uznał za mało satysfakcjonujące, lecz Odwoławcza Komisja Weryfikacyjna była odmiennego zdania.

W 1999 roku zarząd fundacji przyjął uchwałę, która jako warunek uzyskania odszkodowania wprowadziła przymusową deportację; nie dotyczył on osób zmuszonych do pracy w wieku poniżej 16 lat. B. Woś otrzymał dodatkowe odszkodowanie, ale tylko za okres do osiągnięcia tego wieku. Jego odwołania i tym razem były bezskuteczne. Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy uznały, że nie są właściwe do zajmowania się jego sprawą.

W skardze do Trybunału Praw Człowieka B. Woś zarzucił tylko jedno: brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3890

Spis treści
Zamów abonament