Walka na argumenty, czyli jak sobie radzić w trakcie postępowania
Jak już bowiem wiadomo, protokół kontroli nie zawiera oceny prawnej. Podatnikowi trudno wobec tego stwierdzić, jaki pogląd na sprawę mają kontrolujący - czy kwestionują jego poczynania, czy też nie. To się okaże w trakcie postępowania.
Można zdążyć z korektąPo zakończeniu kontroli urząd skarbowy wszczyna postępowanie podatkowe (chyba że wszystko jest w porządku) i wykorzystuje w nim zebrany materiał dowodowy. Dopiero postępowanie kończy się wydaniem decyzji podatkowej.
Przepisy nie określają, ile czasu ma urząd na wszczęcie postępowania. Ale gdy rozpocznie się po trzech miesiącach od zakończenia kontroli, fiskus straci na odsetkach. Nie może ich bowiem naliczyć za okres od wszczęcia kontroli do doręczenia decyzji.
Co istotne, między zakończeniem kontroli a rozpoczęciem postępowania możemy złożyć korektę deklaracji podatkowej. Wątpliwości dotyczą jedynie korekt deklaracji VAT, chociaż Ministerstwo Finansów w piśmie z 8 sierpnia 2005 r. (SP 1/618/8012-110-2024/05/EB) zajęło korzystne dla podatników stanowisko (szerzej na ten temat w "Rz" z 30 września ub.r.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta