Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy nie mogą ukrywać wątpliwości

17 lipca 2006 | Prawo | DF
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA Polska musi się stosować do orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości niezależnie od skutków finansowych Sądy nie mogą ukrywać wątpliwości Rozmowa z prof. Januszem Trzcińskim, prezesem Naczelnego Sądu Admionistracyjnego prof. Janusz Trzciński, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego (c) PAWEŁ GAŁKA Rz: Już pierwsze dwa pytania, skierowane przez sądy administracyjne do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, mogą nas drogo kosztować. W pierwszej sprawie chodzi o akcyzę na używane samochody. W drugiej, gdyby ETS orzekł, że sankcje finansowe za błędy w rozliczeniach VAT są sprzeczne z dyrektywą unijną, podatnicy mogliby odzyskać od Skarbu Państwa nawet setki milionów złotych.

Janusz Trzciński : Nie obwiniajmy za to sądów, lecz stan naszego ustawodawstwa, które musi być zgodne z prawem unijnym.

Są co do tego wątpliwości?

Okazuje się, że niejedna. Jeżeli któryś sąd dostrzeże taką wątpliwość prawną, musi zapytać ETS. Nie może przymknąć oczu i - jeśli sytuacja jest konfliktowa - powiedzieć, że nie widzi problemu.

Rozumiem, że konflikty powstają głównie między stronami, na przykład pomiędzy organami skarbowymi a podatnikami...

Najwięcej wniosków o wystąpienie przez sąd z pytaniem prejudycjalnym do ETS strony kierują w sprawach celnych i podatkowych. Często też podkreślają, zwłaszcza w skargach kasacyjnych, że Naczelny Sąd Administracyjny ma wręcz taki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3891

Spis treści
Zamów abonament