Warto złożyć odwołanie od decyzji
Warto go zrobić, bo izba często koryguje rozstrzygnięcia urzędu.
Dwa tygodnie na zastanowienieNa odwołanie mamy 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Jak liczyć ten termin? Nie uwzględniamy dnia, w którym decyzja została doręczona. Jeżeli więc przyszła 3 lipca, 14-dniowy termin biegnie od 4 lipca i upływa 17 lipca o godz. 24.00. Gdy czternasty dzień to sobota lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin się przesuwa na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Jeśli odwołanie wysłaliśmy pocztą, w urzędzie skarbowym sprawdzą przede wszystkim datę stempla pocztowego. Nie wystarczy np. adnotacja na kopercie "wrzucono do skrzynki 17 lipca 2006 r.".
Unikniemy niepotrzebnych problemów (np. gdy odwołanie przeleży w skrzynce pocztowej), jeśli nadamy przesyłkę listem poleconym i zachowamy dowód nadania z czytelnie wypisaną datą. A najlepiej pofatygować się do urzędu i zażądać potwierdzenia wniesienia pisma. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 listopada 1997 r. (sygn. I SA/Po 1273/96): "Dla zachowania terminu do wniesienia odwołania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta