Kasacja, czyli co zrobił źle sąd I instancji
Powodzenie naszej sprawy zależy od zachowania pewnych wymogów i użycia właściwej argumentacji. Błędy mogą sporo kosztować.
Trzeba do specjalistyNa złożenie skargi kasacyjnej mamy 30 dni od dnia doręczenia odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Wnosimy ją do sądu, który wydał zaskarżony wyrok. Można też wysłać skargę pocztą lub złożyć w polskim urzędzie konsularnym.
Jeżeli się spóźnimy, to możemy złożyć wniosek o przywrócenie terminu -wciągu 7 dni od ustąpienia przyczyny jego przekroczenia.
Przygotowanie kasacji musimy powierzyć specjaliście. Powinien to być adwokat bądź radca prawny. Ustawodawca wprowadza tutaj kilka wyjątków, m.in. w zakresie obowiązków podatkowych skargę może sporządzić doradca podatkowy.
Co musi być w kasacjiPodstawowe elementy skargi to:
- > oznaczenie sądu, do którego jest skierowana,
- > dane skarżącego (imię i nazwisko lub nazwa, adres zamieszkania lub siedziba), jego przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
- > określenie strony przeciwnej,
- > wartość przedmiotu zaskarżenia,
- > oznaczenie rodzaju pisma (czyli skarga kasacyjna), ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta