Tworzenie rad pracowników w szczegółach
18 lipca 2006 | Prawo | RM
RZECZPOSPOLITA CZYTELNIKÓW Tworzenie rad pracowników w szczegółach Obowiązująca od 25 maja tego roku ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (dalej: ustawa) każe tworzyć teraz tzw. rady pracowników większym pracodawcom zatrudniającym przynajmniej sto osób. Przysparza jednak im i ich załogom sporo kłopotów, bo wprowadza napięty terminarz i nie daje odpowiedzi na wiele podstawowych pytań. Tymczasem w przyszły wtorek (25 lipca) mija pierwszy etap tworzenia rad pracowników. O interpretację najważniejszych problemów zwróciliśmy się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Oto odpowiedź nadesłana 17 lipca z Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego: Konieczny wniosek i kandydaci W firmie, w której w ogóle nie ma reprezentatywnych związków zawodowych lub są przynajmniej dwa, ale nie mogą się porozumieć co do składu rady pracowników, wyłaniają ją sami zatrudnieni. W tym celu minimum 10 proc. pracowników składa pracodawcy wniosek o przygotowanie wyborów. Zgodnie z przepisami pracodawca musi je zorganizować najpóźniej 25 listopada tego roku. Co wtedy, gdy termin minie, a załoga nie zgłosi wniosku? Czy firma ma wówczas obowiązek rozpisania wyborów?
MPiPS: W świetle ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji pracodawca jest zobowiązany do...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta