Firma w spadku
Spadkodawcą może być oczywiście tylko osoba fizyczna. Spółki przecież nie umierają, a jeśli, to tylko w sensie przenośnym.
Spadkodawca ma prawo dysponować swoim majątkiem na wypadek swojej śmierci. Spadkobranie obejmuje co do zasady wszystkie prawa majątkowe zmarłego. Wyjątków jest co prawda sporo, ale potwierdzają one jedynie regułę.
Własność nieruchomości i innych rzeczy, akcje i udziały w spółkach, pieniądze w kasie i na rachunkach bankowych, wierzytelności - wszystko to wchodzi do spadku. Tyle że inaczej wygląda sytuacja osoby prowadzącej indywidualną działalność gospodarczą pod własnym nazwiskiem, a inaczej właściciela udziałów w spółce.
Dlaczego? Otóż w tym pierwszym wypadku właścicielem przedsiębiorstwa jest sam spadkodawca, w tym drugim - należąca do spadkodawcy spółka. Ma to swoje konsekwencje w postępowaniu spadkowym.
UWAGA!Spadkobranie to jednak nie tylko aktywa, ale i długi zmarłego. Każdy, kto przyjmie spadek, odpowiada za zobowiązania spadkodawcy. Dlatego warto wiedzieć nie tylko, jak spadek przekazać, ale i jak go przyjąć.
Jakim prawemPierwszą rzeczą jest ustalenie, czy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta